Norges Basketballforbund / Nyheter / 2025 / Basketball - mer enn en idrett
Basketball mer enn en idrett (2).png

Basketball - mer enn en idrett

Klubben kan nå søke om midler og utstyr til aktivitet for 3.-4. klasse og 8.-10. klasse gjennom prosjektet Basketball - mer enn en idrett som er støttet av Bufdir.

Norges Basketballforbund, i samarbeid med Bufdir, har startet et landsomfattende prosjekt, Basketball - Mer enn en idrett som skal gå over 3 år.
Prosjektet har som hovedmål å tilby organisert gratis basketballaktivitet til barn og ungdommer, fortrinnsvis jenter, i miljøer som er preget av økonomiske, språklige og flerkulturelle utfordringer. Undermål er å sikre et forutsigbart aktivitetstilbud og ivaretakelse av deltakerne gjennom ungdomsårene, samt tilby en sosial arena for både utøverne og deres familier.

NBBF ønsker å bidra til at klubbene tilbyr gratis aktivitet for barn og unge i sitt nærmiljø. Basketball - mer enn en idrett består av følgende aktivitet i klubbene som deltar:

  • Arrangere regelmessige treninger for barn, i hovedsak jenter, på to skoler (3.+4. trinn) ut 2025. Aktiviteten skal helst være i SFO-tid, evt. rett etter SFO i lokal gymsal/idrettshall. Aktiviteten må være åpen for både de som benytter skolens SFO tilbud e.l., og de som ikke benytter det.
  • Arrangere regelmessige 3X3-treninger for ungdommer på en skole, i hovedsak for jenter, i ungdomsskolealder (8.-10. trinn) ut 2025. Gjerne i samarbeid med skole og i lokal gymsal/idrettshall. 
  • Knytte kontakt med lærere, aktivitetsguider og foreldre, for å skape et inkluderende og sosialt klubbmiljø. 
  • Oppfylle krav om klubbutvikling og kurs, som er satt av NBBF.

Klubbene i prosjektet vil motta følgende: 

EasyBasket - 3.-4. klasse

  1. EasyBasket-baller 30 stk 
  2. Bag og vannflaske til utøvere 30 stk
  3. T-skjorter til utøvere 30 stk
  4. T-skjorter til trenere
  5. T-skjorter til aktivitetsguider
  6. Støtte til drift 20 000,- 

Ungdommer 3X3 - 8.-10. trinn

  1. 3X3-baller 20 stk
  2. Bag og vannflaske til utøvere 20 stk
  3. Sko til utøvere maks 1500 kr per utøver.
  4. T-skjorter til utøvere 20 stk
  5. T-skjorte til trener 
  6. T-skjorte til aktivitetsguider
  7. Støtte til drift 20 000,- 

Skolene som deltar i prosjektet vil motta tilbud om opplæring av lærere i basketballaktivitet, samt baller til bruk i skolens aktiviteter (EB og 3X3) og t-skjorter til lærerne. 

Klubbene vil få veiledning og kurs for å sikre at utøverne blir ivaretatt i klubben. Alle utøvere skal få tilbud om aktivitet og medlemskap i klubben, og klubbene skal aktivt jobbe for å inkludere utøverne i klubbens sosiale miljø. Klubbene skal knytte til seg aktivitetsguider. Dette kan være etablerte aktivitetsguider i lokalt idrettsråd, idrettskrets eller idrettslag, eller de kan rekruttere nye. Målet er å skape en sosial arena der både utøverne og deres familier ønsker å delta i fellesskapet og bidra til økt basketballaktivitet i lokalmiljøet og styrke det frivillige engasjementet i klubben. NBBF står for opplæring av evt. nye aktivitetsguider i klubbene. 

Bufdir støtter prosjektet som vil gå over tre år. Hvert år (ved årsskifte) vil det lyses ut midler og klubbene søker per utlysning om ett års deltakelse. Totalt vil det bli tildelt midler til 5 klubber med aktivitet for EasyBasket (3.-4. trinn) og 5 klubber med aktivitet for 3X3 (8.-10. trinn). En og samme klubb kan søke om begge aldersgrupper eller kun en. 

Les utlysningen og mer om prosjektet på landingssiden for Basketball - mer enn en idrett, her.

 

Bufdir